زمانی که شما مرورگر خود را باز و به یک وب سایت مراجعه میکنید در واقع متن ها، تصاویر یا ویدئوهایی را تماشا می کنید که مدیر سایت در اختیار شما قرار داده است. موضوع مورد بحث در اینجا این است که این اطلاعات و تصاویر باید در جایی قرار داشته باشند تا شما آنها را ببینید. در تعریفی ساده به این فضا هاست می گویند. اگر بخواهیم دقیق تر به این مفهوم بپردازیم لازم است اندکی در مورد ساختار اینترنت صحبت کنیم. اینترنت مجموعه ای از دستگاه های مرتبط و متصل به هم است که امکان انتقال اطلاعات بین این دستگاه ها وجود دارد. هر یک از این دستگاه ها دارای یک شناسه یکتا هستند که به آن آی پی (ip) می گوییم و از طریق همین ip هر سیستم میداند که در حال تبادل اطلاعات با کدام سیستم است. در بستر اینترنت تعدادی کامپیوتر همیشه روشن با ip مشخص وجود دارد که به آنها سرور می گوییم.

سرورها همان کامپیوترهایی هستند که فایل های سایت شما روی ان قرار می گیرند. زمانی شما به یک سایت مراجعه می کنید در ابتدا نام سایت (دامین) به ip آن سرور ترجمه شده و درخواست دریافت اطلاعات از سرور داده می شود. به سیستم ترجمه نام سایت به ip سرور اصطلاحا DNS (Domain Name System)  گفته می شود. سرورها علاوه بر ذخیره و نگهداری از فایل ها و اطلاعات سایت شما باید قادر به اجرای فایل های برنامه نویسی سایت شما نیز باشند.
هر کامپیوتری می‌تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه‌های مورد نیاز برای فراهم کردن تجهیزات و نرم‌افزارهای لازم یا نیروی پشتیبانی برای صاحبان همه وب سایت ها به صرفه نیست لذا شرکتهایی این مسئولیت را می‌پذیرند و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع، بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. به این شرکت‌ها که خدمات میزبانی وب یا هاستینگ ارائه می‌کنند، در اصطلاح «میزبان» یا «هاست» می‌گویند.
 طراح سایت شما خود بهتر از هر کسی می داند کدام نوع سرور مناسب سایت شما است بنابراین حدالمقدور این وظیفه را به طراح سایت بسپارید اما درصورتیکه قصد تامین هاست یا سرور خود را دارید به نکات زیر توجه داشته باشید:
1- سرویسهای میزبانی وب یا همان سرورها بر اساس نوع سیستم‌عاملی که بر روی آن ها نصب می‌باشد و طبیعتاً نرم‌افزارها و فایلهایی را که پشتیبانی می‌کنند شاخه بندی می‌شوند. مانند هاست ویندوز یا هاست لینوکس و… بنابراین هاست تهیه شده توسط شما باید متناسب با زبان برنامه نویسی وب سایت شما باشد. سرورهای ویندوز مناسب زبان برنامه نویسی ASP و سرورهای لینوکس مناسب زبان برنامه نویسی php هستند.
2- حجم دیسک به مقدار فضایی گفته می‌شود که شرکت میزبان از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار می‌دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایلهای ارسالی به سرور اجاره‌کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. (البته این میزان فضا در اکثر سرویس دهنده‌ها در هر زمان قابل تغییر می‌باشد).
3- محدودیت انتقال داده‌ها که به آن ترافیک ماهیانه نیز می گویند میزان تبادل اطلاعات با میزبان را مشخص میکنند. این میزان تبادل اطلاعات هم به حجم فایل ها خصوصا تصاویر و ویدئوها و هم به تعداد بازدید کنندگان سایت شما مرتبط است. فراموش نکنید که هر بازدید کننده در حال دریافت میزانی از حجم اطلاعات است بنابراین وب سایتی که روزانه 10 هزار بازدید دارد در مقایسه با وب سایتی که روزانه 10 بازدید دارد پهنای باند بیشتری لازم دارد.
4- امکاناتی مانند تعداد دامنه‌هایی که امکان ایجاد آن‌ها بر روی یک فضای اجاره‌ای وجود دارد (به عنوان مثال digikala.ir و digikala.com هر دو به یک سرور اشاره میکنند) ، تعداد بانک‌ها اطلاعاتی و نوع و حجم آن‌ها یا نوع پست الکترونیک (به عنوان مثال این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)  و تعداد آن‌ها و چند مورد دیگر مشخص‌کننده کیفیت سرویسهای میزبانی و شرکت‌های میزبان هستند.
در مواردی بعضی از طراحان سایت از عدم آگاهی مشتریان در خصوص فضای میزبانی و دامین سوء استفاده کرده و قیمت طراحی سایت خود را وابسته به این عوامل می دانند در صورتیکه هزینه تهیه هاست و دامنه ارزان است و تاثیر چندانی در قیمت تمام شده طراحی سایت ندارد مگر آنکه بازدید سایت شما خیلی بالا یا حجم اطلاعات شما بسیار بالا باشد.
چیزی که بدیهی است آنکه یکی از عوامل تاثیر گذار در سرعت بارگذاری سایت شما، هاست است (البته عوامل بسیار دیگری از جمله بهیه سازی تصاویر، نوع برنامه نویسی و .... نیز تاثیر بسزایی دارند). یک راه حل برای افزایش سرعت سایت استفاده از چندین هاست است که سیستم بر اساس ترافیک شبکه، فاصله درخواست کاربر تا نزدیک ترین سرور و .... یک هاست را برای ارائه خدمت انتخاب میکند.
شرکت دنیای فناوری آکام علاوه بر تهیه هاست و دامنه برای شما،  بستر نرم افزاری لازم جهت مدیریت ترافیک شبکه در بین 5 سرور داخل ایران و بیش از 25 سرور در سراسر جهان را جهت افزایش چشم گیر سرعت سایت شما به صورت رایگان فراهم میکند.

نویسنده: مهدی یوسفی - طراح سایت

مقالات مرتبط:

نکات انتخاب و ثبت دامنه سایت

تعرفه طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
طراحی سایت روزنامه پاسارگاد

طراحی سایت روزنامه پاسارگاد

با بررسی وب سایت های روزنامه مطرح، سعی بر آن کرده ایم که سایتی در خور شان نشریه ی محترم پاسارگاد طراحی کنم.

نمونه کار